Iskolánk bemutatása
Intézményünk a Nyirádi Erzsébet Királyné Általános Iskola 2006 őszéig önkormányzati fenntartással működő intézmény volt. 2006-2012-ig intézményfenntartói társulásban fenntartott közös igazgatású közoktatási intézménnyé vált. A nyirádi Nyitnikék Óvoda, a halimbai Dr. Szalai Miklós Általános Iskola és Hársfa óvoda tagintézményként csatlakoztak a nyirádi iskolához, mely a székhelyintézmény szerepét töltötte be. 2012. január 1-től a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ a fenntartó és a működtető is, a nyirádi iskola maradt a székhelyintézmény továbbra is nyolcosztályos általános iskolai oktatást folytatva, amelyhez a halimbai iskola tagintézményként csatlakozik.
A nyirádi székhelyintézmény alsó és felső tagozata külön épületben működik, tágas, füves iskolaudvarral, sportpályával és felújított tornacsarnokkal rendelkezik. A tantermekben interaktív tábla vagy okoseszköz segíti a digitális pedagógia lehetőségeit, felszerelt gépterem várja a diákokat.
Pedagógiai Programban foglalt tanítási programok
Iskolánk két fontos célja a tehetséggondozás, illetve a felzárkóztatás és fejlesztés. Ennek érdekében pályázati lehetőségeket is folyamatosan kihasználva valósítja meg pedagógiai programjában meghatározottakat.
A tehetséggondozás megjelenik a helyi óraterv kialakításában. Alsóban külön tanórai keretben, felsőben szakkörök keretében zajlik a tehetséggondozás, tantárgyi versenyekre, a nyolcadikosoknak a központi felvételire való felkészítés. Emellett kiemelt figyelmet kapnak a művészetekben, sportban tehetséges gyerekek. Széleskörű délutáni sportkínálatunk (röplabda, kosárlabda, foci, zumba, vívás) helyben biztosítja a sportolási lehetőséget, illetve a Magyarpolányi Alapfokú Művészeti Iskola képzőművészet tanszakának kihelyezett csoportja működik iskolánkban. Így lehetőséget teremtünk és felkészítünk sport- és kulturális iskolai- és iskolák közötti versenyeken való részvételre.
A felzárkóztatásra is külön tanórát biztosítunk alsóban és folyamatos a segítségnyújtás a felsőtagozaton is a délutáni tanulószobai foglalkozásokon és korrepetálásokon. Fejlesztő- és gyógypedagógusokkal, egyéni fejlesztési terv alapján, a szaktanárokkal és a szülőkkel való konzultáció mellett, eredményes fejlesztési órákat biztosítunk helyben a BTMN és SNI órák keretében.
Fő nevelési célunk a tanulók sokoldalú személyiségfejlesztése. Alsó tagozaton az alapkészséget, a kreativitás fejlesztését, a tanulás megszerettetését, a gyermeki kíváncsiság felkeltését tartjuk a legfontosabbnak. Felsőben tanulóinkat felkészítjük a továbbtanulásra, ezért arra törekszünk, hogy végzős diákjaink elsajátíthassák az információszerzés különféle formáit, képesek legyenek az önálló tanulásra, fejlődjön kommunikációs kultúrájuk.
Délután három napközi alsós csoportban és felsőben egy tanulószobai csoportban segítjük a diákjaink tanulását.
A nevelőtestület vállalkozó szellemű, megfelelve a szerteágazó feladatkörnek, a megváltozott pedagógusszerepnek. Nyitott, humanisztikus szemléletű pedagógusaink közössége igyekszik elérni, hogy az iskola ne kényszerű intézmény, hanem valós lehetőségekkel teli élettér legyen, az önmegvalósítás színtere. Ehhez a pedagógusok végzettsége, szakképzettsége munkakörüknek megfelelő, a tagintézménnyel közösen biztosított a szakos ellátottság. Külső szakemberrel helyben megoldott a gyógytestnevelési ellátás.
Intézményi programok, hagyományok
A mindennapi testnevelés délutáni választható sportkörei mellett iskolánkban működik irodalmi színpad. A nemzeti ünnepeink műsorai mellett többször kapnak felkérést községi rendezvényeken való szereplésre, nagy sikerük van a falunapon, az adventi gyertyagyújtáson és az idősek napján is. Alsóban sudoku, kézműves szakkör várja az érdeklődőket. Felsőben fiatal értékőr csapat kutatja a falu múltját, részt vesz a Hungarikum mozgalomban.
Évről-évre megrendezzük hagyományos iskolai programjainkat, melyhez a Szülői Munkaközösségtől és iskolai alapítványunktól is kapunk segítséget.
Nemzeti ünnepeink mellett az egyes ünnepkörökhöz kapcsolódóan szervezünk Mikulás-futást, Karácsonyi ünnepséget, Farsangot, Tavaszváró kulturális bemutatót. Nagy népszerűségnek örvend a szülőkkel közösen megrendezésre kerülő Érted-Veled sportdélután, a májusi gyerekmajális. A környezettudatosság és természet szeretetére nevelő munkánk része a gyalogos és kerékpáros túrák, a Föld napja és a Fenntarthatósági témahét megszervezése. Az elsősok fogadása és a nyolcadikosaink búcsúztatása mellett névadónkhoz kapcsolódó hagyományaink is színesítik hétköznapjainkat. Két évtizede szervezzük megyei olvasópályázatunkat és a májusi Erzsébet napot. A tanévet továbbá átszővik a különféle tematikájú projektnapok, ahol a játszva tanulás kap főszerepet. Tanulmányi osztálykirándulások, Határtalanul! kirándulások, zánkai és napközis Erzsébet táborok koronázzák meg a tanév eseményeit.
Küldetésnyilatkozat
Iskolánk mottója:
„A tanításnak a célja a tiszta szívből, jó lelkiismeretből és őszinte hitből fakadó szeretet.”
(1 Tim 1.6.)
Ennek megfelelően családias légkör, felkészült, sokoldalúan képzett, gyermekszerető pedagógusok várják iskolánkba érkező tanulókat.